Locations
PHD Media Poland > News > Jakie trendy zdominują SEO w 2019 roku?
February 7 2019

Jakie trendy zdominują SEO w 2019 roku?

All News

Jakie trendy zdominują SEO w 2019 roku?                                                                              

W przypadku planowania działań strategicznych, w tym codziennej optymalizacji SEO, nie można mówić o tym, czy jakiekolwiek trendy zostaną bezdyskusyjnie wdrożone przez firmę Google. Wprowadzając kilkaset zmian w algorytmie w ciągu roku, trudno o jednolite podejście do tematu oraz przygotowanie dyrektyw i rekomendacji, które – gotowe do implementacji – przełożą się na wolumen i jakość ruchu organicznego. Niektóre zmiany mają jednak dużo większy wpływ i nadają kierunek pracom nad najlepszą jakością witryn pod kątem wyszukiwania organicznego.

Optymalizacja pod urządzenia mobilne czy dbałość o jakościową i unikalną treść na stronie są aktualniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i powinny stanowić podwalinę wszystkich działań SEO. Przyjrzymy się jednak trendom, które w ostatnim czasie coraz silniej zaznaczyły swoją obecność i pozwalają domniemywać, iż to właśnie one będą kluczowymi zagadnieniami w 2019 roku.

  1. Personalizacja zakupowa

Personalizacja to kierunek coraz silniej akcentowany przez wyszukiwarki. Bezpośredniość, elementy personalizacji oraz uwzględnienie pełnych zapytań powinny być podczas planowania strategii SEO on-site na porządku dziennym. W ostatnim czasie liczba zapytań zawierająca w sobie frazę „dla mnie” wzrosła o ponad 60%. W zależności od tego, jaki będzie stosunek relewantności i trafności tych zapytań do treści na stronie, Google odpowiednio je wypromuje (lub nie), zwracając szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju personalizowane rankingi czy najlepsze porównywarki. Ważne więc, by kierować się „zasadą 100” – czyli umieszczeniu należytych fraz w pierwszych 100 znakach publikowanej treści.

  1. Asystenci głosowi

W Polsce, głównie ze względów lingwistycznych, nie jest to trend tak dominujący, jak na rynkach zachodnich czy dalekowschodnich, niemniej w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy z pewnością będzie odgrywać coraz większe znaczenie. Asystenci głosowi coraz wierniej odzwierciedlają potrzeby swoich użytkowników, wyręczając ich w odtwarzalnych, a zarazem powtarzalnych i często żmudnych czynnościach, takich jak umawianie spotkań, przeglądanie ofert przez zakupem usług i sprzętów, czy rezerwacja stolika w restauracji. Posłużmy się przykładem Olly`ego, asystenta głosowego, który proaktywnie komunikuje się z użytkownikiem, zapamiętuje jego intencje zakupowe, ton głosu oraz podejmowane czynności w ramach środowiska domowego i na ich podstawie przygotowuje swoje rekomendacje. To sprawia, iż każdy Olly jest inny, gdyż odzwierciedla każdego z użytkowników na jego podobiznę.


Źródło: https://heyolly.com/

Specjaliści SEO powinni mieć na uwadze fakt, że w porównaniu z tradycyjnymi formami użytkownicy komunikują się ze swoimi asystentami zupełnie inaczej. Popularność tego typu sprzętu będzie coraz powszechniejsza, gdyż przełamana zostanie także „bariera wstydu” przed zapytaniami na linii konsument-asystent w przestrzeni publicznej, a strach przed ostracyzmem społecznym całkowicie zaniknie. Wygrają te firmy, które będą w stanie dostosować się do potrzeb użytkownika w trakcie jego mikromomentów, tu i teraz, w danej chwili i określonym miejscu.

  1. Głosowe wyszukiwania

Popularny blog Alpine.AI szacuje, iż w samym styczniu 2018 roku liczba zapytań w wyszukiwarce za pomocą komend głosowych przekroczyła 1 miliard w skali świata. Jednocześnie podkreśla, że gros stanowią frazy w formie zapytań, co wiąże się z dodatkowymi możliwościami optymalizacji prowadzonych działań SEO. Warto zwrócić uwagę, iż blisko 18% zapytań spośród tej puli pojawia się w historii wyszukiwarki po raz pierwszy. Łatwo więc zauważyć potencjał słów, tzw. long-tail, które na przestrzeni czasu będą zyskiwać na znaczeniu. Jeśli odpowiednio wcześniej zagospodarujemy tego rodzaju frazy, przełoży się to na wymierne efekty na poczet naszej witryny w postaci jakościowych wizyt organicznych.

Źródło: https://neilpatel.com/blog/long-tail-keywords-seo/

  1. Local SEO

Zdecydowana większość zapytań koncentruje się na rozwiązaniu problemu per se – jak najszybszego, jak najbliżej konsumenta i oferującego najlepsze rozwiązanie. Trudno w tej sytuacji mówić o lojalności, która rzadko kiedy jest w stanie konkurować z adekwatnym rozwiązaniem w pobliżu użytkownika. Google szacuje, iż blisko połowa wszystkich wyników to właśnie wyszukania lokalne. Otwiera to nowe pole w kwestii optymalizacji witryny, gdzie powinniśmy zadbać o jak najpełniejsze informacje o naszej firmie, takie jak: strona www, adres do kontaktu, fotografia lokalizacji, godziny otwarcia, rankingi pochodzące z kilku programów ocen czy też wskazówki dotyczące dotarcia. Do tego doliczyć należy optymalizację w mapach, która przydaje się zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw z wieloma placówkami rozsianymi w różnych lokalizacjach. Otwarcie na weryfikację ze strony użytkowników to najlepszy sposób na budowanie swojej wiarygodności, ponieważ pewne pryncypia biznesu nigdy się nie zmienią – nic nie pozwala na budowanie swojej marki tak skutecznie, jak zadowoleni klienci stający się ambasadorami twojej marki.

  1. EAT

Aktualizacja algorytmu Google, która miała miejsce pod koniec lipca, silnie odcisnęła swoje piętno na kilku branżach, zwłaszcza farmacji, finansach oraz firmach z sektora zwanego Your-Money-Your-Life. Nie upubliczniono konkretnych informacji, czego dotyczy aktualizacja algorytmów, poza tym, że zwrócono szczególną uwagę na unikalną treść i wysoki poziom publikowanych treści. Zmiany miały przywrócić należyty balans w przypadku niektórych witryn, które dotychczas były niedoceniane, a osłabić te, których treści nie są wystarczająco wysokiej jakości. Tak brzmi oficjalne stanowisko firmy Google, która niezmiennie, jedynie w bardzo mglisty sposób przekazuje szczątkowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian. Na szczęście jednak z pomocą przychodzi dokument dla webmasterów traktujący o E-A-T (z ang. Expertise–Authoritativeness-Trustworthiness), które powinny być podstawą działań optymalizacyjnych w każdej strategii SEO na rok 2019. Poszczególne składowe E-A-T polegają na:

  • ekspertyzie, czyli wiarygodności materiałów publikowanych w ramach swojej branży. Wpływa na to doświadczenie, nagrody oraz wyróżnienia eksperta, który podpisuje się pod publikacją;
  • autorytecie oznaczającym system oceny i wzajemnego budowania wiarygodności marki przez użytkowników osądzających twoje usługi i produkty. Warto więc pamiętać o tym, by witryna posiadała jak najbogatszy wolumen referencji w eksperckich rankingach i programach porównawczych;
  • zaufaniu odnoszącym się przede wszystkim do branży e-commerce i bankowości, gdzie przechowywane są ogromne bazy danych wrażliwych. Boty indeksujące stronę oraz użytkownicy nie mogą mieć cienia wątpliwości co do oferowanego przez witrynę poziomu bezpieczeństwa w zakresie ochrony i przechowywania danych.

Wyszukiwarka Google i praca z nią przypomina nieco operację na żywym organizmie – sytuacja jest tutaj niezmiennie dynamiczna i trzeba pamiętać o wielu rozmaitych elementach, by uzyskać jak najlepszy efekt. To cykl procesów implementacji nowych rozwiązań i radzenia sobie z bieżącymi problemami, na które często nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wskazówki zawarte w tym artykule nie dają gwarancji natychmiastowego powodzenia przeprowadzanej operacji, lecz mają ukazać trendy, które udało się namierzyć i potwierdzić w ramach działań prowadzonych przez branżę SEO. Dlatego warto ukierunkować działania dotyczące pozycjonowania na prowadzenie długofalowe. Dobrze jest też opracować spójną strategię, która przyczyni się do sukcesu witryny, a w efekcie do sukcesu całego biznesu, w sposób skuteczniejszy od krótkowzrocznego rozliczania się za wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Michał Brewczyński

Digital Growth Manager w PHD Media Direction

W grupie Media Direction odpowiedzialny za rozwój strategii, nowych kierunków rozwoju i narzędzi digitalowych. Prowadzący szkolenia i prelegent na konferencjach z zakresu SEO, AI oraz DMP. Zwolennik policzalności i wiarygodności mediów. Zdobywał doświadczenie na klientach: Polkomtel, Castorama, Toyota, Carlsberg, Nationale-Nederlanden, AmRest.

Related news

More news
arrow_downarrow-down2arrow-left-largearrow_leftarrow-right-chevronarrow-right-largearrow-right-linkarrow_rightcrosscross2mailpersonphonepinAsset 1play2searchsocial-facebooksocial_googleplussocial_instagramsocial_linkedin_altsocial-linkedinsocial_pinterestlogo-twitter-glyph-32social-vimeosocial_youtubetick