Locations
PHD Media Poland > News > Jak przygotować się do egzaminu DIMAQ? Praktyczne wskazówki
February 1 2019

Jak przygotować się do egzaminu DIMAQ? Praktyczne wskazówki

All News

Od kilkunastu lat rynek reklamy internetowej systematycznie rośnie w siłę. Przewiduje się, że w 2018 roku wydatki na Internet będą stanowiły 35% ogółu wydatków mediowych (dane własne PHD Media Direction), co utrwali go jako medium reklamowe numer 2 w całkowitym bilansie. Znajdzie się więc tuż za telewizją, która od początku pomiaru obrotów reklamowych zajmuje pozycję pierwszą w media-mix.

 

Wraz z zwiększającą się rolą Internetu oraz rosnącymi wydatkami na reklamę online zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników reklamy internetowej przez ostatnie lata dynamicznie rosło. Branża reklamowa kształtowała rynek specjalistów do spraw digital marketingu, SEM, Social Mediów, Programmatic Buying itd., lecz nieustannie zderzała się z niedoborem wykwalifikowanych ekspertów. Inna sprawa, że trudno było zweryfikować kompetencje przeciętnego „digitalowca”, jak często się określą specjalistę do spraw reklamy internetowej w żargonie branżowym.

W 2015 roku, IAB Polska, organizacja odpowiedzialna za wyznaczanie standardów dla branży reklamy internetowej, powołała do życia program certyfikacyjny DIMAQ (Digital Marketing Qualification). Program od początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem branży i staje się coraz bardziej rozpoznawalny wśród marketerów. Do tej pory certyfikat DIMAQ zdobyło ponad 1200 osób.

W celu uzyskania pozytywnego wyniku należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej 60 z puli 80 pytań (czyli uzyskać wynik nie niższy niż 75%). W przypadku, gdy wynik egzaminu będzie negatywny, ale uzyskasz co najmniej 56 punktów, będziesz mógł napisać odwołanie. Odpowiedzi na niektóre pytania są sporne, więc w przypadku uzyskania wyniku między 70 a 74% warto skorzystać z tej opcji.

Certyfikat DIMAQ jest ważny przez dwa lata, ale możesz wydłużyć jego ważność o kolejne dwa, uczestnicząc w różnych wydarzeniach branżowych akredytowanych przez IAB, dokonując publikacji branżowych, prowadząc kursy i szkolenia związane z mediami i marketingiem czy też zapisując się na studia podyplomowe. Jeśli chciałbyś zdać egzamin DIMAQ, powinieneś zaznajomić się z podstawowymi pojęciami z następujących dyscyplin: Podstaw Digital Marketingu, Online Video, Mobile, Display, Strategii i planowania mediów online, E-mailing, E-commerce, Prawa w Internecie, Analityki internetowej, UX, Programmatic Buying, Social Media, Content Marketing, PPC oraz SEO. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w Digital Marketingu, przy odpowiednim przygotowaniu bez problemu uzyskasz pozytywny wynik na egzaminie.

 

Co warto przeczytać przed egzaminem?

  1. Najaktualniejszy roczny raport IAB, szczególnie rozdziały dotyczące konsumpcji Internetu, wydatków mediowych, multiscreeningu. Na egzaminie mogą pojawić się pytania o liczbę internautów, penetrację mobile, ranking systemów operacyjnych, udział odsłon z adblockiem, wartość i dynamikę rynku e-commerce, wydatki w podziale na segmenty (np. jaki udział stanowi SEM w wydatkach na reklamę internetową ogółem) itd. Pamiętaj, że nie musisz precyzyjnie podawać liczb, np. z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku – wystarczy, że znasz orientacyjną wartość (np. zamiast zapamiętać, że jakiś wskaźnik wynosi 33,2%, wystarczy, że wiesz, że wartość znajduje się w przedziale 30–35%).

 

  1. Zapoznaj się z oficjalnym sylabusem DIMAQ i sprawdź, czy znajdziesz tam tematy, z których szczególnie powinieneś się podszkolić: https://dimaq.pl/wp-content/uploads/2018/06/DIMAQ-sylabus.pdf.

 

Zwróć uwagę na działy: Analityka Internetowa i UX oraz Prawo w Internecie. Są to tematy uznawane za trudniejsze dla osób, które na co dzień nie zajmują się tymi dyscyplinami.

 

  1. Zapoznaj się ze słowniczkiem pojęć zamieszczonym na oficjalnej stronie DIMAQ:

 

https://dimaq.pl/wp-content/uploads/2018/07/DIMAQ_Glossary.pdf.

 

Sprawdź, czy słowniczek zawiera pojęcia, których nie rozumiesz lub których znaczenia nie jesteś pewien. To najlepszy sposób, aby przyswoić sobie wiedzę z podstaw marketingu i ją usystematyzować.

 

  1. Zapoznaj się z innymi słowniczkami pojęć branżowych, które z perspektywy egzaminowanego z pewnością przydadzą ci się podczas egzaminu, m.in.:

 

http://takaoto.pro/slownik-e-marketingu/,

https://programmatic.pl/slownik-rtb/,

https://adocean-global.com/pl/product/programmaticrtb/,

http://www.studybreakmedia.com/glossary/,

https://www.semtec.pl/slownik-seo/,

https://www.blog.gdaq.pl/slownik-seo/,

http://www.paidsocial.pl/facebook-social-ads-slowniczek/.

 

 

  1. Zapoznaj się z poradnikiem DIMAQ dot. Social Media: https://dimaq.pl/poradnik-dimaq/.

 

Szczególną uwagę zwróć na rozdział „Podstawowe wskaźniki i ich interpretacja”, w którym znajdziesz m. in. rodzaje i ogólne funkcje narzędzi do Social Listening (Brand24, SentiOne) oraz analizy konkurencji w Social Media (SoTrender, Napoleon Cat) oraz innych dostępnych narzędzi do różnych analiz SM (np. Facebook Audience Insights).

 

  1. Zwróć uwagę na bardziej zaawansowane pojęcia, które mogą pojawić się na egzaminie: passback, second bid auction, floor price, on-site i off-site SEO, breadcrumps, inbound/outbound marketing, pre-header, Accelerated Mobile Pages, programmatic buying, preferred deal, programmatic guaranteed, atrybut alt, anchor, dofollow, nofollow, POEM, ZMOT, RFM, open rate, CTOR, churn rate, metoda sortowania kart, heurystyki Nielsena, test drzewa, web 2.0, pixel, RGB, RWD, AIDA, CSS, HTML, eCPM, dwell time, przyjazne linki, HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), API, SDK, IVR

 

  1. Pamiętaj, że Programmatic Buying to pojęcie o wiele szersze niż RTB (RTB obejmuje wyłącznie zakup aukcyjny).

 

  1. Rozróżnianie plików otwartych (np. .AI, .PSD) vs zamkniętych (np. SWF, .JPG).

 

  1. Rozróżnianie badań site-centric i user-centric.

 

  1. Jest wiele pytań o e-mailing, więc zapoznaj się z wszystkimi metrykami, budową maila reklamowego oraz dobrymi praktykami tworzenia e-maili reklamowych i newsletterów.

 

  1. Porównanie koncepcji Multichannel i Omnichannel.

 

Na egzaminie (przynajmniej na razie) nie pojawiają się pytania dotyczące obecnych trendów rynkowych z kategorii: viewability, zagadnienia brand safety i ad fraud, header bidding, ads.txt czy GDPR. Niemniej, pula pytań z pewnością będzie za jakiś czas aktualizowana, więc w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się pytania o te zagadnienia. Jednak na ten moment znajomość tych pojęć nie jest wymagana.

Sam egzamin nie jest trudny, lecz holistycznie traktuje o Digital Marketingu, dlatego mogę pojawić się pytania z dziedzin, z którymi mamy mniej do czynienia na co dzień. Pamiętaj, że egzamin trwa wystarczającą ilość czasu, jednak nadal jest to test, więc do dobrych praktyk należy uważne zapoznanie się z każdym pytaniem, np. przeczytanie go kilka razy, zanim zostanie udzielona na nie odpowiedź.

Powyższe wskazówki potraktuj jako dobre rady praktykującego szkoleniowca, które w niedalekiej przyszłości pomogą ci bez problemu przejść przez proces przygotowania i z doskonałym wynikiem uzyskać certyfikat DIMAQ. Powodzenia!

 

 

Robert Niebrzydowski – Performance Media Director z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży reklamy internetowej. Certyfikowany specjalista DIMAQ. Od wielu lat zajmuje się planowaniem i zakupem mediów online z naciskiem na kampanie realizowane w modelach programatycznych (Google Ads, Paid Social, DSP). Od 9 lat związany z grupą Media Direction. Obecnie zarządza zespołem 16 specjalistów i ekspertów ds. SEM, Paid Social, Content Marketing, Web Analityka. Swoje doświadczenie budował na pracy z globalnymi markami m. in. Citroen, Axa Direct, Pepsi, Canon, Wizz Air, Toyota, Volkswagen, Skoda

Related news

More news
arrow_downarrow-down2arrow-left-largearrow_leftarrow-right-chevronarrow-right-largearrow-right-linkarrow_rightcrosscross2mailpersonphonepinAsset 1play2searchsocial-facebooksocial_googleplussocial_instagramsocial_linkedin_altsocial-linkedinsocial_pinterestlogo-twitter-glyph-32social-vimeosocial_youtubetick